Batikování, batikování za studena

Batikovací barvy DEKA "L" (přírodní materiály)

Batikovací barvyVzorník barevBatikovací barvy DEKA "L" jsou určeny k barvení a batikování přírodních materiálů za horka a za studena. Balení 1 sáček o hmotnosti 10 gramů. Odstíny barevného vzorníku jsou orientační. Velmi kvalitní práškové textilní barvy s výraznými pigmenty a širokou barevnou škálou.
Obsah sáčku stačí pro 250 gramů suché látky. Při ředění na poloviční odstín vystačí sáček na 500 g látky a při dalším ředění na 1000 g látky podle intenzity barvení. Teplota barvící lázně dle druhu materiálu 30 - 90°C.
Vhodné i pro barvení a batikování za studena.
Doba barvení
dle potřebné intenzity barvy 30 - 60 minut. Do 2 litrové až 5 litrové nádoby s horkou vodou přidejte předem rozmíchanou barvu.
Pigmenty je třeba předem rozpustit ve vařící vodě a přidat kuchyňskou sůl. Teprve po úplném rozpuštění pigmentů vložit do barvící lázně textil. Látky je nutné předem zbavit apretury a aviváže přepráním v čisté vodě. Používejte k barvení přírodních tkanin např. hedvábí, len, batist, bavlna.
Po zakončení barvení vypláchněte trika v octové vodě. Návod k použití je přiložen ke zboží. Batika je vždy nekonečný experiment plný barevných překvapení.

Batikovací barvy jsou také vhodné na barvení pedigu.

Batikovací barvy DEKA aktuell ( přírodní a směsové materiály)

Ukázka z kurzuDEKA "aktuell" je moderní barva k barvení všech textilií. Vhodná i pro směsové materiály s menším podílem 20% umělého vlákna. Obsah sáčku stačí pro 150 - 250 g suché látky, při ředění na poloviční odstín vystačí sáček na 500 g látky a při dalším ředění na 1000 g látky podle intenzity barvení.
Teplota barvící lázně dle druhu materiálu 30-60°C.
Doba barvení dle potřebné intenzity barvy 30-60 minut.

Použití více barev na tričkuDo 3 litrové nádoby s horkou vodou přidejte předem rozmíchanou barvu (dobře rozpustit) a po 5 min. barvení přilejte též v horké vodě rozpuštěný REAKČNÍ prostředek aktuell (20g), dále kuchyňskou sůl a pomalu míchejte. U hedvábí použijte jen poloviční množství reakčního prostředku tj. 10 g. Používá se k barvení bílých přírodních tkanin např. hedvábí, len, batist, bavlna.


Látky je třeba předem zbavit apretury a změkčovadel (aviváže) předepráním v čisté vodě. Barevnou lázeň u voskovaných batik zahřát na 40-50°C a po dobu 15-30 minut barvit za stálého míchání. Látka musí v barevné lázni volně plavat a být zcela potopena. Vyvazovanou batiku můžeme dát do lázně, která má 90°C a barvíme dle požadované intenzity 30-60 minut. Po zakončení barvení vypláchněte trika v octové vodě.
Batikovací barvy jsou také vhodné na barvení pedigu.

Příprava barvící lázně

1. Batikování

Obsah sáčku 10 g stačí pro 125 až 250 g suché látky. Batikovací prášek spolu s jednou velkou lžicí kuchyňské soli rozpusťte ve 2-3 litrech vařící vody. V případě ředené barvy potom 5 litrů vody.Tílko

2. Barvení

Obsah sáčku postaci na 250 g suché látky. Batikovací pigmenty rozpusťte spolu se dvěma lžicemi kuchyňské soli ve 4-5 litrech vařící vody.

3. Batikování a barvení černou barvou  

Pokud chcete docílit intenzivní barvení černou barvou je nutné barvit v koncentrované barevné lázni za co nejvyšší konstatní teploty (90°C) po dobu min. 1 hodiny.

Po zakončení barvení vypláchněte látku ve studené octové vodě a nechte usušit nejlépe venku nebo v koupelně nad vanou, aby mohla barva ještě odkapávat ev. na plastikové fólii. Sušte opatrně a dávejte pozor, aby vám prádelní šňůra nezanechala na výtvarném díle pruhy.

Nedávejte sušit na přímé slunce a do blízkosti topení. Konečný výsledek barvení se nedá odhadnout za mokra, neboť barvy vypadají vždy tmavší jak v suchém stavu.
Batikovaný textil perte buď ručně nebo v pračce s prádlem podobných barev.

Pokud jste použili batikovací vosk, je třeba ho vyžehlit a to nejlépe tak, že vložíte Vaše dílo mezi vrstvy starého novinového papíru nebo ještě lépe použijete papírové kuchyňské ručníky bez vzorku, které velmi dobře vosk sají. Žehličku nastavte na teplotu BAVLNA cca. 160 °C. Vosk můžete také odstranit vyvařením v hrnci s horkou vodou.

Upozornění: Batikovací barvy mají velmi intenzivní pigmenty. Při barvení používejte raději gumové rukavice, omezte kontakt pokožky a koncentrované barvy. Barevný prášek se nesmí vdechovat, nepatří do rukou dětem.

Potřeby k batikování