Batikování, batikování za studena

Batikovací barvy DEKA "L" (přírodní materiály)

Batikovací barvyVzorník barevBatikovací barvy DEKA "L" jsou určeny k barvení a batikování přírodních materiálů za horka i za studena. Balení 1 sáček o hmotnosti 10 gramů. Odstíny barevného vzorníku jsou orientační. Velice kvalitní práškové textilní barvy s výraznými pigmenty a širokou barevnou škálou. Doporučujeme!

Obsah sáčku stačí pro 250 gramů suché látky. Při ředění na poloviční odstín vystačí sáček na 500 g látky a při dalším ředění na 1000 g látky podle intenzity barvení. Teplota barvící lázně dle druhu materiálu 30 - 90°C, vhodné i pro barvení a batikování za studena. Doba barvení dle potřebné intenzity barvy 30 - 60 minut. Do 2 litrové až 5 litrové nádoby s horkou vodou přidejte předem rozmíchanou barvu. Pigmenty je třeba předem rozpustit ve vařící vodě a přidat kuchyňskou sůl. Použití: k barvení přírodních tkanin např. hedvábí, len, batist, bavlna. Látky předem zbavit apretury a aviváže předepráním v čisté vodě. Po zakončení barvení vypláchněte trika v octové vodě. Návod k použití je přiložen ke zboží. Batika je vždy nekonečný experiment plný barevných překvapení.
Batikovací barvy jsou také vhodné na barvení pedigu.

Batikovací barvy DEKA aktuell ( přírodní a směsové materiály)

Ukázka z kurzuDEKA "aktuell" je moderní barva k barvení všech textilií. Vhodná i pro směsové materiály s menším podílem umělého vlákna. Obsah sáčku stačí pro 150-250 g suché látky, při ředění na poloviční odstín vystačí sáček na 500 g látky a při dalším ředění na 1000 g látky podle intenzity barvení. Teplota barvící lázně dle druhu materiálu 30-60°C, doba barvení dle potřebné intenzity barvy 30-60 minut.

Použití více barev na tričkuDo 3 litrové nádoby s horkou vodou přidejte předem rozmíchanou barvu (dobře rozpustit) a po 5 min. barvení přilejte též v horké vodě rozpuštěný REAKČNÍ prostředek aktuell (20g), dále kuchyňskou sůl a pomalu míchejte. U hedvábí použijte jen poloviční množství reakčního prostředku tj. 10 g. Používá se k barvení bílých přírodních tkanin např. hedvábí, len, batist, bavlna.


Látky je třeba předem zbavit apretury a změkčovadel (aviváže) předepráním v čisté vodě. Barevnou lázeň u voskovaných batik zahřát na 40-50°C a po dobu 15-30 minut barvit za stálého míchání. Látka musí v barevné lázni volně plavat a být zcela potopena. Vyvazovanou batiku můžeme dát do lázně, která má 90°C a barvíme dle požadované intenzity 30-60 minut. Po zakončení barvení vypláchněte trika v octové vodě.
Batikovací barvy jsou také vhodné na barvení pedigu.

Příprava barevné lázně

1. Batikování

Obsah sáčku 10 g stačí pro 125 g suché látky. Batikovací prášek spolu s jednou lžicí kuchyňské soli rozpusťte ve 2-3 litrech vařící vody.Tílko

2. Barvení

Obsah sáčku postaci na 250 g suché látky. Batikovací pigmenty rozpusťte spolu se dvěma lžicemi kuchyňské soli ve 4-5 litrech vařící vody.

3. Batikování a barvení černou barvou  

Pokud chcete docílit intenzivní barvení černou barvou je nutné barvit v koncentrované barevné lázni za co nejvyšší konstatní teploty (90°C) po dobu min. 1 hodiny.

Po zakončení barvení vypláchněte látku ve studené octové vodě a nechte usušit nejlépe venku nebo v koupelně nad vanou, aby mohla barva ještě odkapávat ev. na plastikové fólii. Sušte opatrně a dávejte pozor, aby vám prádelní šňůra nezanechala na výtvarném díle pruhy.

Nedávejte sušit na přímé slunce a do blízkosti topení. Konečný výsledek barvení se nedá odhadnout za mokra, neboť barvy vypadají vždy tmavší jak v suchém stavu.

Pokud jste použili batikovací vosk, je třeba ho vyžehlit a to nejlépe tak, že vložíte Vaše dílo mezi vrstvy starého novinového papíru nebo ještě lépe použijete papírové kuchyňské ručníky bez vzorku, které velmi dobře vosk sají. Žehličku nastavte na teplotu-BAVLNA! Vosk můžete také vyvařit.

Upozornění: Barvy mají velmi intenzivní pigmenty. Při barvení používejte raději gumové rukavice, omezte kontakt pokožky a koncentrované barvy. Barevný prášek se nesmí vdechovat, nepatří do rukou dětem.

Potřeby k batikování

 • Batikovací barvy DEKA "L" na přírodní materiály

  Batikovací barvy DEKA
  65,00 Kč
  53,72 Kč bez DPH
  kód: DEKA 391
 • Batikovací barva DEKA "L" zelená světlá AKCE !

  Batikovací barva DEKA
  55,00 Kč
  45,45 Kč bez DPH
  kód: DEKA 39162-86
 • Batikovací ustalovač

  Batikovací ustalovač
  55,00 Kč
  45,45 Kč bez DPH
  kód: 44200