Malování na sklo a porcelán

Malování na sklo okenními barvami Window Color

StromečekBarvy na sklo mají tenkou plastovou špičku, kterou barva vytéká. Před použitím lahvičku s barvou protřepejte. Zvolený motiv si nakreslete konturou na sklo nebo fólii a po zaschnutí obrysu můžete začít vybarvovat. Malujte nejlépe na vodorovné ploše, aby Vám barva náhodou nestekla a nanášejte ji v dostatečném množství, nejlépe od středu.

Rovnoměrně vymalujte barvou celou plochu a dbejte, aby se barva dotýkala na všech místech kontury, protože jinak by se Vám obrázek po stažení z fólie mohl protrhnout.

Nechte barvu dobře uschnout (nejlépe 24 hodin), pak můžete obrázek sejmout a přenést na okenní tabuli, hrneček či zrcadlo. Dávejte však pozor, aby se Vám obrázek při přenášení za mokra neslepil dohromady. Pro práci s dětmi můžete využít předkreslené obrázky s konturou, adhézní fólie a mobilní fólie.


Pokud budete Vaše dílko balit jako dárek, nezapomeňte, že obrázek nesmí přijít do kontaktu s papírem, který by se mohl na barvy nalepit a poškodit je. Použijte raději fólie nebo celofán!

VločkaPár dobrých rad při malbě okenními barvami Window Color:

  • adhézní přilnavou fólii používejte při malbě obrázků, které nejsou zcela uzavřené a mohly by se při přenášení poškodit, týká se to zejména dětské kresby
  • namalované sklo omývejte pouze teplou vodou a saponátem ručně, nedávejte do myčky na nádobí! eventuálně obrázek sejměte a po mytí hrnku v myčce opět nalepte
  • pokud se přilnavost častým používáním snížila a obrázek dobře nelepí, stačí kontaktní plochu trochu navlhčit
  • pokud ani navlhčení nezvýší přilnavost, stačí nanést ze spodní strany průhlednou či stejnou barvu, nechat 24 hodin zaschnout a vše opět funguje tak, jako předtím

Malování na porcelán a keramiku

Malování na porcelán a keramiku je určeno všem, kteří hledají stále nové kreativní možnosti, jak zpříjemnit atmosféru domova nebo vyrobit originální dárek. Předměty, které jste takto ozdobily musíte po jejich zaschnutí zapéci v troubě. Tímto se stanou pevné a nesmyvatelné i v myčce na nádobí.

SantaPřed nanášením barev očistěte předmět od prachu, mastnost i otisků prstů a to nejlépe alkoholem. Barvy před použitím dobře promíchejte, až našlehejte např. špejlí (netřepat !) a nanášejte štětcem přímo z lahvičky. Štětce se po použití perou v čisté vodě, event. korektury výtvarného díla je možné provádět též vodou a to až do doby, než jej vypálíte v pečící troubě.

Před vypalováním by mělo dílo ještě odpočívat cca. 6 - 8 hodin a to v prostoru, kde se nepráší . Poté ho vložíme do trouby, kde se za 30 minut při teplotě 170° C vypálí. Opatrně vyjměte z trouby a nechte vychladnou, pak můžete používat dle potřeby a účelu.

Vitrážní barvy

Jednoduché skleněné talíře zdobené ze spodní strany vitrážními barvami změní každý stůl ve slavnostní tabuli.
Speciální vitrážní barvy se vyrábějí buď na bázi organických ředidel nebo na vodní bázi. Lze je nanášet štětcem v plochách nebo linkách a dají se i stříkat. Hodí se rovněž k lazurování dřeva, k malování na sklo, zrcadla, keramiku, porcelán, akryl, kovové i plastové fólie. Barvy se dají vzájemně míchat, pro zesvětlení odstínu se ředí speciálním bezbarvým lakem. Po zaschnutí jsou barvy transparentní (kromě bílé a černé, které plně kryjí), odolné proti otěru i povětrnostním vlivům, ale nikoliv proti mytí v myčkách.
Při použití se barvy musí dobře rozmíchat. Štětce je nutné vymýt v ředidle nebo benzínu nebo vodě podle jejich složení. Nechte vyniknout těmto barvám ve vašem domově!

MARABU GlasArt

Popis barvy

Transparentní barva na ředidlové bázi pro malování na sklo, světlou keramiku, sádru, kámen, dřevo, papír, kov, lepenku, samovytvrzující modelovací hmoty, zrcadla atd. Malba zasychá cca. za 30 minut, úplné zaschnutí je za 48 hod. Barvy není nutné vypalovat.
Vypalují se pouze nehořlavé předměty po třech dnech schnutí malby. Barva odolává povětrnostním vlivům a vlhkosti i bez vypálení, pomalované předměty nelze dávat do myčky na nádobí. Nádobí malujte pouze mimo užitnou plochu.

Postup při vypalování

Výrobek se vloží do studené trouby, nastaví 150°C a po dosažení této teploty se předměty vypalují 30 minut. Poté se termostat vypne a výrobek se nechá postupně v troubě ochlazovat.
Barvy i kontury se vypalují stejným způsobem. Štětce po použití vyperte co nejdříve v ředidle.

Potřeby na malování na sklo