Předlohy pro malování

Titulní stranaTento nadčasový kalendář a jeho originální motivy mají přispět k rozvíjení atraktivních HOBBY, jako je malování na hedvábí, sklo a adhézní fólie. Autorkou těchto motivů je pražská výtvarnice a restaurátorka Jana Studničková ve spolupráci s plzeňskou firmou HOBBY-KOHOUT.

Několik rad do začátku

Nechte se okouzlit světem barev, který právě ve spojení s hedvábím nebo sklem dovede skutečně učarovat. Dobrý nápad a inspirace patří k chvilkám aktivního odpočinku a tak už Vám jen popřeji ať se dílko zdaří a uděláte radost svým známým a dětem, které se jistě hned do nezbedných kočiček zamilují.

Všechny motivy jsou kresleny na hedvábná okénka nebo rámečky různých velikostí a tvarů. Je možné je zakoupit jako hotové výrobky, nejlépe v kvalitě hedvábí Pg. 08. Při práci byla použita především konturovací technika a následné vybarvování ploch se speciálními zapouštěcími efekty.

Konturovací technikou se rozumí předkreslení obrysů konturou (guttou), určenou speciálně pro malbu na hedvábí. Gutta se nanáší z tuby, která má tenké vyústění a má již danou, jakoby gumovou konzistenci. Při malování je třeba veškeré tahy konturou zcela a dokonale uzavřít a dbát na to, aby měla čára přibližně stejnou tlouštku.

Jinak by se mohlo stát, že Vám barva na hedvábí proteče i velmi malou skulinkou tam, kde neměla být. Konturu nechte dobře zaschnout a můžete začít s vybarvová- ním jednotlivých ploch.

Existuje poměrně široká škála barev na hedvábí - zde byly použity tzv. univerzální barvy na hedvábí DEKA: jsou velmi kvalitní a můžete si vybrat způsob jejich fixace, tj. žehlením, v mikrovlnné troubě, pečící troubě nebo v páře. Barvy lze ředit vodou a míchat mezi sebou dle potřeby. Z jedné barvy získáte zhruba 4 - 5 odstínů dle stupně ředění. Barvu, která již jednou na hedvábí zaschla nelze rozmýt vodou, můžete pouze překrýt další vrstvou barvy, což je poněkud komplikovanější, neboť další vrstva barev se již nemůže tak dobře rozpíjet. Na to nesmíte při malování zapomenout.

Totéž platí i o práci s efektní solí, která byla použita u některých motivů a dokáže na mokrém nebo ještě vlhkém hedvábí udělat zázraky v podobě ledových krystalů. Pokud je barva zaschlá, divy se konat nemohou a nebudou.

Trošku jiná pravidla platí pro napařovací barvy, dnes však tuto kapitolu raději přeskočím. K malování na hedvábí potřebujete za normálních okolností dřevěný rám k vypínání. To u rámečků odpadá, neboť je stačí položit přímo na stůl a nepatrně podložit třeba malou krabičkou na vzdálenějším konci. Jejich plocha je malá a jsou velmi dobře vypnuté, takže nedochází k prověšení ani kontaktu s podložkou.

Při malování používejte kvalitní štětce, které tvoří hezkou špičku a naberou dostatek barvy.Udržujte je v čistotě a dobře je vypláchněte a osušte, pokud budete měnit barvu. Každé dílko bude tak jako tak originální, ale pokud se chcete alespoň částečně přiblížit dané předloze a zkusit nenásilné barevné přechody a stínování je třeba si trošku pohrát s vodou a experimentovat. Zapouštějte jedním štětcem barvu a proti barvě nechte v opačném směru působit kapku vody, která barvu jakoby nažene zpět, ale přitom ji i částečně naředí a zjemní.

Závěrem

Chce to trošku trpělivosti a chuť si pohrát s detailem - to je to, co Janě Studničkové dělá přímo radost. Proto jsou její kocouři a kočičky tak pěkné, jako by těm pravým z oka vypadly. Pokud Vás hedvábí zatím nezlákalo a malujete raději na papír nebo zkuste podle předloh třeba malbu na sklo nebo adhézní fólii. Stále oblíbené barvy na sklo Window Color se nanáší na podložku ze skla nebo eurofólii, po zaschnutí se pak dá obrázek sloupnout a přenést na libovolnou hladkou plochu - okenní tabulku, zrcadlo, skleničku nebo talíř.

Aby nedošlo k poškození malby, pak je dobré použít jako podklad adhézní fólii, která přilne vždy, když ji mírně zahřejete teplou vodou a opět nalepíte. V případě zájmu si můžete na zadní straně této publikace přečíst další informace o barvách a ostatních materiálech. Přeji Vám hodně úspěchů a inspirace při malování. Lenka Kohoutová, HOBBY-KOHOUT