Vitráže Tiffany

Druhy skel

Skla na vitráže

Skla na výrobu Tiffanyho vitráží jsou v různých variantách. Opálová skla jsou neprůhledná, poloopálová skla jsou částečně průhledná a válcovaná z různých vrstev barevného skla. Proto není zcela jednoznačné určit jejich odstín, barvy se prolínají a míchají. Jsou na každé straně většinou i jinak barevná. Bývají poloprůhledná až málo neprůhledná, je to opravdu velmi rozmanité.
Struktura opálového skla bývá různá podle druhu skla.
Jedna straná bývá hladší, druhá je někdy hrbolatá a je to způsobem výroby. Nabízíme tabulky o velikosti 15 x 15 cm nebo větší formáty 30 cm x 30 cm. Při řezání skla, které se provádí ručně není možné zcela na milimetry přesně dodržet velikost tabulky.

Transparentní skla

Barevné průhledné sklo je buď hladké nebo s jemnou strukturou. Tabulky o velikosti 15 cm x 15 cm nebo větší formáty 30 cm x 30 cm. Transparentní skla i opálová skla jsou vhodné na Tiffanyho vitráže.
Lampa      Letadlo

Pájka

Pájka v kvalitním menším provedení vhodná na Tiffanyho vitráže, zejména šperky. Letovací zařízení TEC 80 W. Teplotu pro pájení si můžete regulovat povolením křížového šroubu a vysunutím hrotu pájky. To provádějte pouze za studena. Hroty pájky jsou kvůli transportu zasunuté, doporučujeme povytáhnout, jinak se cín zbytečně přehřívá a dělá černé škvarky (strusku), která se zanáší do šperku.
Tipy pro letování :
- pomocí šroubu se dá vysunutím hrotu regulovat teplota pájení
- občas uvolnit fixační šroub, kterou je fixován pájecí hrot, aby nedošlo ke korozi. Rez by znemožnil časem výměnu hrotu
- letovací hrot čistit v teplém stavu
- hrot by měl být stále obalen tenkou vrstvou cínu, která zamezuje oxidaci hrotu
- při provozu pájky hrot průběžně zbavovat nečistot, které se na něm usazují
- k čistění používat jen bavlnu, salmiak nebo mokré papírové ubrousky
- po ukončení práce hrot důkladně očistit - ne mechanicky, ani chemicky, pouze otřít
- dbát na to, aby se hrot nebo pájka mechanicky nepoškodila pádem !!!