Malování na hedvábí

Ukázka z kurzu - malování šátkuJste originální, kreativní a rádi tvoříte?Navštivte naši kamennou prodejnu výtvarných

potřeb HOBBY-KOHOUT v Plzni - Božkově nebo náš E-shop s velmi širokým sortimentem hobby a uměleckých potřeb.

Ukázka z kurzu malování na hedvábíSpolečně s námi můžete malovat na hedvábí a na trička, batikovat, vyrábět šperky z korálků, drátovat, plést košíky z pedigu, odlévat mýdla nebo svíčky, modelovat korálky a šperky z Fima. Můžete se také naučit a vyzkoušet si Tiffanyho vitráže nebo fusing skla. Vyučujeme jednoduché i složitější výtvarné techniky.

Motiv květinZaměřujeme se také na práci s dětmi a jednoduché tvoření ve školách v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků DVPP. Zárukou kvality je akreditace našich seminářů a našeho zařízení Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
Těšíme se na Vaši návštěvu. Vše najdete na www.hobbykohout.cz

Co všechno k malování na hedvábí potřebujeme?

K základnímu vybavení patří:

Hedvábí, barvy na hedvábí, fantomová tužka, kontury, dřevěný rám na vypínání hedvábí, špendlíky nebo drápky k uchycení hedvábí na rám, štětce, misky na ředění barev, skleničky s uzávěrem na zbytky barev a další pomůcky dle potřeb jednotlivých technik.

Hedvábí

Nejčastěji se používá tzv. Pongée č.5, které je finančně nejpřístupnější a kvalitou zcela vyhovující materiál, barvy do něj dobře vsáknou a působí velmi efektně. Každý druh hedvábí je určen jménem eventuálně i číslem např. Pongée č.5, 6, 8, 10, 12, Chiffon č.3, 5, Crepe de Chine, Jacquard, Saten, Bourette, Dupion atd. Můžete si vybrat z široké nabídky hotových čtvercových šátků či šál, které jsou již ručně začištěny a dále z široké nabídky kravat, motýlků, šlí, kšiltovek, obrázků k zavěšení do oken, eventuálně též metrového zboží.

Rám

Připnutí na rámJe ze dřeva a slouží k vypnutí hedvábí, které může pak barvu bez problémů přijmout, aniž by se dotýkalo podložky či stolu. Jeho výhodou je možnost změny rozměrů pomocí čtyř upínacích šroubů. Na začátek postačí jako náhražka také starý obrazový rám či tvrdá kartónová krabice, jejíž dno vyřízneme dle potřeby.

Kontury

Vybarvování již nakresleného vzoru konturouJsou obrysové barvy v tubě s násadkou, které umožňují vytváření kontur a zamezují dalšímu rozpíjení barvy. Pokud kreslíte na hedvábí nejdříve konturou, musíte ji dobře dotáhnout a nechat zaschnout, protože by jinak barvu mohla propustit. Konturou můžete pracovat též po zaschnutí barev a zvýraznit či dokreslit určité obrazce. Můžete volit dle potřeby konturu černou, bezbarvou, zlatou, stříbrnou, měděnou, bílou, růžovou, peprmintovou, modrou, hnědou, antracitovou, fialkovou atd.

Efektní sůl

SůlHrubé krystaly efektní soli dovedou vytvořit zajímavé obrazce při malování na hedvábí. Pro jemnější efekty můžete použít i běžnou kuchyňskou sůl. Efektní solí posypte namalované vlhké hedvábí a nechte působit, dokud hedvábí neuschne a pak ji můžete odstranit. Sůl se dá pak používat stále dokola i při dalším malování na hedvábí Vůbec nevadí, že je obarvená.

Štětce

Postačí dva nebo tři kulaté štětce rozdílné velikosti, které se dají dobře formovat do špičky, popřípadě ještě velmi široký molitanový štětec na velké jednobarevné plochy.

Špendlíky nebo drápky

Jsou třeba k vypnutí hedvábí na rám. Musí být dostatečně ostré, aby hedvábí neprotrhly či jinak nepoškodily. Špedlíky a drápky vpichujeme je pouze do rolovaných okrajů šátků a šál !

Barvy na hedvábí a fixace

Jsou speciální barvy na hedvábí ředitelné vodou, které obsahují zdravotně nezávadné pigmenty. Můžete si vybrat z palety zhruba čtyřiceti nabízených barevných tónů. Po malování je třeba provádět fixaci teplem. Zažehlovací barvy jsou vhodné zejména pro začátečníky a děti, neboť způsob fixace je jednoduchý a rychlý.

Barvy jsou velmi koncentrované, ředí se vodou a tím lze získat z každé barvy několik dalších odstínů. Veškeré zažehlovací barvy můžete i mezi sebou míchat a ředit. Důležité ! Barvy odebírejte z lahviček nejlépe pipetou nebo čistým štětcem, pokračujte v ředění v předem připravených miskách. Fixace se provádí obyčejnou žehličkou bez napařování nastavenou na teplotu 140°C - BAVLNA po dobu zhruba 2 minut.

Pokud jste při malování použili konturu, přežehlete ji přes suchou tenkou bavlněnou látku, kontury se rády lepí na žehličku či na žehlicí prkno. Napařovací barvy nesmíte míchat s barvami zažehlovacími! Mají lepší jasnost barev a je možmé s nimi dále pracovat i po zaschnutí a opět je rozmýt. Nevýhodou je fixace parou, která trvá až 4 hodiny.

Jak zacházet správně s hedvábím

Hedvábí je čistý přírodní materiál, je lehké, splývavé a na pohmat velmi příjemné. Před malováním se doporučuje hedvábí předeprat v ruce a tím odstranit případnou apreturu, obzvlášť pokud budeme malovat černou barvou!

Důležité je též praní zafixovaného šátku či šály, vyplaví se tím přebytky barev a hedvábí jakoby změkne. Perte pouze v ruce při teplotách do 40°C, používejte prací prostředek určený pro jemné prádlo, mýdlo nebo šampon. Hedvábí neperte v pračce!

Techniky malování hedvábí

Zapouštění barev - Akvarel

Při prvních pokusech si vyzkoušejte, jak se barvy míchají a nanáší na hedvábí, jak se dovedou hezky rozpíjet. Na začátek volíme 2 či 3 barvy - pár příkladů pro inspiraci: Červená - zelená Vlčí máky na louce Modrá - tyrkys Moře a obloha Zelená - modrá - červená Prales Tyto motivy můžete po zaschnutí barev dokončit konturou. Zažehlovací barvy můžete před zaschnutím ještě částečně zesvětlit (vymýt) vodou. Při nanášení barev na mokrý podklad se barvy propojí. Pokud nanesete na částečně zaschlou podkladovou barvu další vrstvu barvy nebo vody, vytváří se ostré kontrastní spoje.

Konturová technika

Tato technika je poměrně náročná na přesnost. Motiv si můžete na hedvábí předkreslit tzv. fantomovou tužkou, která po navlhčení zmizí nebo přímo překreslit konturou podle předlohy, kterou jste si podložili přímo pod napnutý šátek či šálu. Důležité přitom je, aby tahy konturou byly dokonale uzavřené. Když kontura uschne, můžete obrazec vybarvit jako omalovánky. Pokud se stane, že barva pronikne tam, kde neměla, pokuste se tuto situaci zachránit dodatečně přemalováním konturou.

Solná technika

Lépe vyniknou tmavší podkladové barvy. Zrnka efektní soli rozsypte libovolně na vlhké hedvábí a vytvoří se tak zajímavé mramorované plochy. Potom, co sůl vykonala své dílo, prostě ji z povrchu hedvábí smeťte, nechte zcela vysušit a příště ji můžete opět použít.

Mačkaná technika

Tato technika je velmi jednoduchá a přitom velmi efektní. Nepotřebujete rám na vypínaní, neboť navlhčené hedvábí stačí pouze nařasit dle vlastní fantazie na podložce a pak jen zapouštět barvy. Je však časově náročnější, protože nařasené hedvábí musí v této poloze zcela proschnout, aby co nejlépe vyniklo jeho mramorování.

Další techniky pouze jmenovitě

  • prosakovací
  • cukrová
  • voskové techniky
  • mramorování
  • monotypie
  • foukaná
  • tisk
  • alkoholová
  • solný roztok
  • atd.

Materiály

  • Barvy na hedvábí DEKA - 25 ml sortiment:

    Barvy na hedvábí DEKA - 25 ml sortiment:
    69,00 Kč
    57,02 Kč bez DPH
    kód: DEKA 35-X