Ubrousková technika - decoupage

Pracovní postup decoupage

Ukázka popraskaného povrchuPotřebujete motiv na papírovém třívrstvém ubrousku, akrylovou barvu a lepidlo lak na decoupage lesklý nebo matný. Můžete zdobit předměty ze dřeva, kovu, keramiky, skla, polystyrenu, kámen...
Předmět nejprve natřete akrylovou barvou. Během zasychání této vrstvy vytrháte nebo vystřihnete vybraný motiv z ubrousku. Používá se pouze horní potištěná vrstva, dvě spodní vrstvy se musí odstranit. Suchou akrylovou barvu v místě lepení ubrousku natřete jemným štětcem ubrouskovým lepidlem a motiv přiložte na vlhký lak. Celý motiv ubrousku přelakujete opatrně od středu ke krajům, jemně uhlazujete ubrouskový výstřižek. Nechte uschnout a je hotovo.

Několik typů a upozornění:
přiloženými a ještě nezaschlými výstřižky ubrousku je možno opatrně pohybovat, případně je i sejmout. Po zaschnutí barvy už k opravě vede jediná cesta - znovu natřít zdobený předmět základním lakem a pokračovat od začátku, jak bylo výše naznačeno. Jako ozdoba dobře poslouží vylisovanPoužití na kamenié květy, přírodniny, provázky nebo zbytky jemného textilu apod.

Předměty, které by měly být vystaveny povětrnostním vlivům, je třeba ještě jednou přelakovat venkovním lakem na vodní bázi. Květináče musí být nalakovány i zevnitř, aby nepropouštěly vodu.

Ubrousková technika - krakelování, vintage

Imitace popraskaného povrchu vintage - krakelování

Ukázka popraskaného povrchuNávod na decoupage je univerzální a lze použít různé druhy laků a lepidel na decoupage a krakelovacích laků.
Na podklad použijeme Balakryl nebo jinou tmavou akrylovou barvu, kterou necháme zaschnout, pro urychlení zafénujeme. Pak rovnoměrně natřeme praskacím krakelovacím lakem a opět vysušíme. Natřeme další vrstvu akrylové barvy, tentokrát světlou a vznikne "popraskání". Doporučujeme použít pouze štětce s jemným vlasem, aby se barva netrhala. Tahy štětce s barvou zásadně ovlivňují strukturu popraskání. Krakelovaný povrch necháme zaschnout, zafénujeme a můžeme pokračovat lepením ubrousků podle výše uvedeného postupu.

Pamatujte, že čím silnější je vrchní vrstva akrylové barvy, tím větší vzniknou "trhliny". A naopak - čím je vrstva tenčí, tím jemnější je efekt popraskání. Směr trhlin je možno ovlivnit - při nanášení horní vrstvy vodorovnými tahy štětce bude směr "popraskání" svislý. Pokud budou některé trhliny příliš velké, naneste ještě jednou Krakelee-Medium a pak odpovídající barvu, a tím docílíte jemnějších trhlin.
Efektu "popraskání" dosáhnete i bez základové barvy, když začnete nanášet rovnou praskací lak např. na terakotový květník. Horní vrstvu nanášejte jen jednu, přemalováním ještě mokré barvy by zanikl žádaný popraskaný povrch.

Ubrousková technika na textil
  

Dekorativní pytlíčekLátku silně napusťte Textil-Mediem; napuštěná plocha musí být asi o centimetr větší, než vybraný motiv z ubrousku, který přitiskneme na vlhkou látku. Pak motiv znovu natřeme Textil-Mediem, přičemž opět přetahujeme asi o centimetr velikost výstřižku. Ozdobu na zcela suché látce pak fixujeme zažehlováním přes tenkou tkaninu na lícové straně (velikost 50x50cm trvá 3 minuty) při teplotě určené pro bavlnu.
Několik typů a upozornění:
Ubrouskový výstřižek musí být celou plochou přilepen na podklad; vzduchové bublinky odstraňte štětcem. Zejména okraje motivu musí být dobře natřeny. Marabu-Textil-Medium nezanechává viditelné stopy na látce. Jako podložku nepoužívejte papír. Usušenou látku velmi pečlivě snímejte z podkladu. Nalepený ubrousek se vyžehlením stane opět hladkým. Prát takto ozdobenou tkaninu lze jen ručně (nebo jako jemné prádlo v pračce do 40°C) a jen jemnými pracími prostředky. Žehlit a prát se smí otočená naruby. Neždímat ani ručně, ani mechanicky. Odlepený motiv lze opět přilepit MARABU-Textil-Mediem. K fixaci nepoužívejte ani pečící, ani mikrovlnou troubu.

Ubrousková technika na porcelán, keramiku a sklo

Zdobení na keramiceVystřižený motiv z ubrousku položíte na vybraný, očištěný objekt a nalakujete Porzellan-Mediem. Zejména dobře natřete okraje. Po zaschnutí, tedy nejméně čtyřech hodinách, fixujete ozdobu půlhodinovým vypálením v troubě při 170°C. Ozdobený předmět pak lze opatrně a jen ručně omývat.
Je možné použít i bezbarvého podkladu a v tomto případě jako základ použijete barvu MARABU-Ceramica, kterou necháte hodinu schnout. Pak vybraný motiv přitisknete na lehce lepivý základ a přelakujete Porcellan-Mediem. Po nejméně čtyřhodinovém schnutí vypálíte předmět v troubě při 170°C; stačí půlhodnina. Umývat takto fixovanou ozdobu jen ručně.
Několik typů a upozornění:
Tato technika je vhodná zejména pro dekorativní předměty; jestliže zdobáte nádobí, pak je omývejte výlučně ručně. Okraje motivu se při častém umývání mohou odlepit.Štětce je nutné okamžitě vymýt ve vodě. Hodně záleží na kvalitě ubrousku; některé mohou při přetírání lakem pouštět barvu. Pak je třeba štětec častěji vymývat. Nejlepší je vyzkoušet ubrousek předem, nanečisto.

Ubrousková technika a široký sortiment ubrousků na decoupage umožňuje zdobit prakticky všechny předměty a ozdobit jedním dekorem celé komplety k různým příležitostem, například k Velikonocům, k Vánocům, k rodinným slavnostem a pod.